ALS Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

By | 3 Kasım 2016

ALS Hastalığının Nedenleri

Çoğu vak’ada ALS hastalığının neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bazı hastalar bu hastalığa
kalıtımsal nedenlerden dolayı yakalanmış olabilir ancak bu vak’aların sayısı düşük bir oran oluşturur.

Gen mutasyonu, beyinde kimyasal dengesizlik ya da bağışıklık sistemindeki sorunlar bu hastalığa yol açıyor olabilir.

Doktorlar ayrıca sigara içenlerde ve iş yerinde kurşun gibi metal ve çeşitli kimyasallara maruz kalan kişilerde ALS Hastalığının ortaya çıkma riskinin daha yüksek olduğunu saptamışlardır.

alssALS Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Hastadan hastaya belirtiler ve hastalığın seyri farklılık gösterebilir. ALS hastalığı her hastada aynı şekilde başlayıp ilerlemez. Genellikle kol ve bacak kaslarında güçsüzlük ilk belirtiler arasındadır. Sık sık düşmek, ayağı takılmak, eşyaları elinden düşürmek, konuşma güçlüğü, kaslara kramp girmesi diğer belirtiler arasındadır. Hastalık zaman içerisinde ilerledikçe yemek yemek, yutkunmak ve hatta nefes almak zorlaşmaya başlar. Hastalığın teşhisi için kas ya da sinir biyopsisi gerekebilir.

Tedaviye gelince, ALS’nin şu an için bilinen bir önleyici ya da iyileştirici tedavisi yoktur. Belirtileri kontrol altına almak ve yavaşlatmak için çeşitli ilaç tedavileri ve fizik tedavi uygulanabilir.

ALS hastalarına genellikle 3 ila 5 yıl arasında ömür biçilmesine karşın hastaların % 10’unun 10 yıldan fazla bir süre hayatta kaldığı bilinmektedir. İsmini hepimizin bildiği, İngiliz bilim adamı Stephen Hawking 21 yaşında ALS hastalığına yakalanmış ve 50 yılı aşkın bir süredir bu hastalıkla yaşamaktadır.

Bir Cevap Yazın