Eko Okul Nedir

By | 25 Ekim 2016

Ortaokula  giden çocuk annesi olmanın zorluğunu yaşadığım şu günlerde. Bazen yaşadıklarımı paylaşmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ben direk internete sarılan annelerdenim. O yüzden burada arada sırada yazayım da rahatlayayım.

Geçen hafta Fen Bilgisi dersinde öğretmeni oğlumu asistanı olarak seçmiş. Dolayısıyla bazı görev ve sorumluluklar vermiş. Bunlardan ilki eko okul nedir ve eko okul kapsamında neler yapılabileceği ile ilgili bir araştırma yapması. Evet oğlum eve çok istekli gelerek yapacağı araştırmadan bahsetti. Hemen benden yardım istedi. Ben de hem kendim öğrendim, hem yardım ettim. Eko Okul neymiş biraz bahsedeyim bari öğrenmişken.
Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program,okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.eko-okul

Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere, öğrenciler okulun çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan 7 adım‘da etkin rol almak için yönlendirilirler. Dolayısıyla eko-okullar, sınıfta ders öğretmenin ötesine geçerek, toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının sağlanmasında rol almış olurlar.

Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir . Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekir Eko-Okullar uzun verimli bir programdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir