Galaxy S8 ve Milyonda Bir Kullanma İhtimali Bulunan Özelliği Varsa Bir Telefonun…

By | 30 Mart 2017

Ortalığı kasıp kavuran Galaxy S8 fırtınasına felsefi bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalışalım.

Yıl  1990′lar diyelim kabaca, cep telefonları hayatımıza henüz girmeye başlıyor aktif olarak. Birinin elinde cep telefonu gördüğümüzde ev telefonlarının ahizesi kadar olduğundan,  zaten  dikkatimizi celbediyor  ve öylece bakıyoruz. Zenginliğin göstergesinin bir dönem sadece kilo ve göbek olduğu ülkemde, artık cep telefonu tek  göstergeydi bir iki yıllığına (bir iki yıl sonra köydeki çoban kardeşimizin de bir cep telefonu olacaktı).

Hal böyle olunca cep telefonu biz de el telefonu olarak hüküm sürmeye başladı. Bir mekana girince vatandaş önce arabasının anahtarını, sonra cep telefonunu gururla bırakıveriyordu masaya keyifle. Sonra bunlar zenginlik taklidi olarak hayli artarak devam etti bulunduğum coğrafyada. İzlemenin keyfini sürdüm uzun bir müddet ben de.

Bir gün,  zenginliğin en çok, bunu gösterme derdinde olan adamlara yakıştığının düşüncesi ve bu düşüncenin beni hep keyiflendirmiş  olmasının verdiği hazzı iki kat arttıran bir olaya şahit oluyorum, fakir bir sebeple bulunduğum dükkanda :).  Amcam giriyor cep telefonu satan bu  dükkana canhıraş bir şekilde ve söz alıyor ( hoş zaten söz hep onun olmuş belliki, çelimsiz güzel bir özgüveni var yüz güldüren.)

renkligazete.com galaxy s8

“Hele kardaş bene bir cep telefonu ver bele en eyesinden olsun bax.”

“Baxma mı amca, hele en eyesini istersen en doğru yerdesin” diyor iştahla bizim Hüseyin. En iyisini isteyince amca Hüseyin en iyisini getiriyor. Motorolanın en yeni ve o günün en pahalı telefonu, avuçta kaybolacak kadar küçük .  Hüseyin amcaya “walla bugün bundan eyisi yoxtur” deyip gururla sunuyor. Amca köydeki tarlasının sınırlarına girilip de, suyun yönünün değiştirilip başkasının tarlasına çevrildiğini duymuşcasına kızıyor. Çok öfkeleniyor  kan davası çıktı çıkacak.

” Sen bana küfredirsin hele bu nedir? Ayıp değildir bunu veririsin ele budur en iyisi” diyor kükrercesine.  Hüseyin “amca en iyisi dedin, en iyisi bu sen nasıl bişey istiyorsun ki?” O günün şartlarında bir telefonu tercih etmek için çok özelliğe gerek yok, sadece “Alo” demeye yarıyor telefonlar  zira. Ama amcanın önemli bir kıstası var ve belirtiyor “Kardaşım,  dost var düşman var, bele insan içinde çıkarınca ele avuca gelsin, görenler en azından ne olduğunu bilsin sen bana resmeen küfretmişsin” diyor. Ve alıyor Ericsonun en kocamanından  bir modelini eline çıkıyor dükkandan.

Hasılı amca mutlu oluyor. Olsun da zaten o bile biliyor telefonunda ki bütün özellikleri.( Benim gibi değil) Birincisi telefon “Alo” diyor, ikincisi telefon büyük dost da görüyor düşman da. Ya ben, tercih sebebim dost düşman değildi ancak, ele avuca gelen bir şey istediğim ve aldığım doğrudur. Lakin ele avuca gelmeyen sorularla başım dertte. Kim ne sorsa telefonla ilgili “bilmiyorum” diyorum. Telefon alimi olacağım forumlardan ve yorumlardan g2 nin özelliklerini öğreneceğim diye. Bu kadar çalışırsa bir öğrenci üniversite sınavını gözü kapalı kazanır ama, ben de tık yok. Okuyorum okuyorum sadece amcanın bildiği o tek yere geliyorum; telefonum büyük ve alo diyor. :(  sorular karşısında  aciz kalıyorum.

Ve avuntularla algımın da, algıların da yönünü telefonun en gereksiz yönlerine çekip bildiğim ve onu da oğlumdan öğrendiğim tek özelliğe geliyorum. :(

“Ya aslında fena değil iş görüyor, hani milyonda bir ihtimal mesela olur da  evdeki kumanda kaybolursa kumanda olarak kullanabiliyorum ” Ama iyi ki almışım demek için, o milyonda bir ihtimali beklemek çok acı geliyor itiraf edeyim. Benim tez vakitte öğrenmem lazım. Düşmanı bilmem de dostlar hayli gülüyor halime.

Şimdi aşağıda kullanmayı bilmediğim  özelliklerini sıralayacağım cep telefonumu bugüne özel çok kelepir bir fiyata satsam ve almak ister misiniz desem, gülmezsiniz değil mi? Bakın kumanda diyorum küçümsemeyin, bazen hayatımızı milyonda bir ihtimaller belirler, Aşık olmak gibi ya da gerçekten aşık olmak gibi. Milyonda bir ihtimal ama, güzel bir ihtimal. Bir gün bir bakmışsınız yüreğiniz yeniden çarpıyor ve  Galaxy S8 elinizde ve çalıyor o da ne arayan o.:)  Milyon ne ki, yüz milyon ihtimal bile olsa değer.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir