Gulf Sigorta, Gulf Insurance Group

By | 15 Kasım 2016

Sigorta sektöründe baş döndürücü hızla değişiklikler oluyor. Satılan şirketler, kapanan şirketler, değişen ortaklıklar…

Gulf Sigorta yani orjinal adıyla Gulf Insurance Group’un satın aldığı Turins Sigorta’nın Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, yaratıcı ve yenilikçi sigorta çözümleriyle Türk sigorta pazarındaki etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gulf Insurance Group, Türk sigorta pazarına TURSAB’dan Turins Sigorta’nın %90’ını satın alarak adım atıyor. Hayat dışında tüm branşlarda hizmet verecek Turins’te öncelikler ekibi güçlendirmek, ürün portföyünü genişletmek ve stratejik planları son haline getirmek olarak belirlendi. Şirketin hedefleri hakkında konuşan Turins Sigorta Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, ilk etapta acente ve broker kanallarıyla büyümek istediklerini söyledi.

gulf-sigortaYENİ BİR PORTFÖY OLUŞTURACAĞIZ
Orta Doğu’nun en büyük sigorta şirketlerinden biri ve Kuveyt’in en büyük sigorta şirketi olan Gulf Insurance Group, Türkiye’de Turins Sigorta’nın %90’ını TURSAB’dan satın aldı. Gulf Insurance Group, arkasında %44 hissesi ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük holding şirketlerinden “KIPCO” ve %41 hissesi ile Kanada merkezli Finans ve Sigorta Devi “Fairfax Financial” olduğunu söyledi.

Fairfax ve GIG’nin Turins Sigorta’yı satın almadan önce başka alternatifleri de araştırdığını, ancak büyük bir şirket almak ya da sıfırdan başlamak arasında bir adım attıklarını söyleyen Sağıroğlu, “Turins Sigorta sadece 2-3 yıldır üretim yapan ama tecrübeli ekibi ve oturmuş sistemleri olan bir şirket. Turins Sigorta’nın avantajı, geçmişten gelen ve zarar eden bir trafik portföyü tarzı problemleri olmayan bir şirket olması. Önceliğimiz, TURSAB ile işbirliğimizi artırarak devam ettirmek ve acente-broker kanalımızı geliştirmek. Tüm sigorta branşlarında faaliyet göstermeyi hedefliyoruz.” dedi.

KUVEYT’İN EN BÜYÜĞÜ: GULF INSURANCE GROUP
Gulf Insurance Group, kârlılık açısından hayat ve hayat dışı sigortacılık alanlarında Kuveyt’in en büyük sigorta grubu. Gulf Insurance; Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Suriye, Mısır, Cezayir, Irak, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’te bulunan şirketleri ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük sigorta ağına sahip şirketlerinden biri. 31 Mart itibarıyla toplam konsolide varlıkları 1,23 milyar dolar olarak rapor edildi. Gulf Insurance Grup’un en büyük hissedarı olan KIPCO’yu (Kuwait Projects Company), Kanada merkezli Fairfax Financial Holding takip ediyor.

Bir Cevap Yazın