İhale Kefalet Sigortası

By | 6 Ekim 2018

Bakalım ihale kefalet sigortası, yıllardır işletmelerin kamu ihalelerine katılmak için bankalara tonlarca para yatırmak zorunda kaldığı o eski günleri unutturacak mı.

Geçtiğimiz aylarda mevzuat çalışmaları tamamlanmış olan kefalet sigortası, yavaş yavaş sektörde yerini alacak. Mevzuat tarafı tamamlandı ancak, şu an için halen beklenen şekliyle ihaleler için banka teminat mektubu yerine geçecek şekilde bir ihale kefalet sigortası veya kefalet senedi şeklinde ürün sunan bir sigorta şirketi halen mevcut değil. Sigorta şirketleri bu konuda oldukça yavaş ve isteksiz davranıyor.

Kefalet sigortasının yıllık mı yoksa ihale başına tek tek mi hazırlanacağı konusu bir soru işareti. Primlerin mutlaka banka teminat mektubu maliyetinin altında kalması gerekiyor ki işletmeler banka kıskacından kurtulup sigortaya önem versin.

Kamu bankaları bünyesinde olan sigorta şirketlerinin tıpkı kobi alacak sigortasında olduğu gibi kefalet sigortasında da öncü olaması gerekiyor. Yapılan çalışmalar ve hazırlıklara baktığımızda yılbaşına kadar ancak bir kefalet sigortası hazırlanabilecek gibi görülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir