Kefalet Sigortası

By | 21 Kasım 2016

Artık hali vakti yerinde, üstelik güvenilir tanıdıklar bulup, banka, ev satışı gibi işlerde kefil yapma dönemi sona erdi.

Hatta kamu ihalelerinden inşaat projelerine kadar büyük çaplı işlerinizde de kefil ya da banka teminatı aramak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe giren Kefalet Sigortası uygulamasıyla, herhangi bir sigorta şirketini kendinize kefil yapabileceksiniz.

Kefalet sigortası, bankaların verdiği teminat mektubu yerine geçecek, kefil gerektiren her işlemde sigorta poliçesi kullanılabilecek. yeni düzenlemeye göre bankadan kredi almak isteyen biri, kefalet sigortası yaptırıp sigorta teminatı alacak, sigortacı da borçluya kefil olacak. Yani bankalar, bundan sonra, hem bireysel, hem de ticari kredi başvurularında, “Sigorta şirketi sana kefil olsun, krediyi öyle kullandıralım” diyebilecek.

kefalet-sigortasiBorcun aksaması durumunda ise, banka ya da kredi veren kuruluş, sigorta şirketini borcu ödemeye davet edecek. Bu durumda, sigorta şirketleri, kefil olacağı şahıs ya da şirketin parasal kaynaklarını titiz bir şekilde incelemek zorunda kalacak ve bir bakıma bankaların yapması gereken işi üstlenecek.

Sigorta şirketi eğer uygun görmezse ya da borcun düzenli ödeneceğine ikna olmazsa kefil olmayacak. Tabii, tüketici için kredi borcunun maliyeti de, bu yeni yöntemle biraz daha artacak. Çünkü sigorta şirketleri, bu kefalet karşılığında uygun miktarda bir para talep edecekler.

One thought on “Kefalet Sigortası

  1. kefalet sigortası

    Bu yazıdan kefalet sigortasının müthiş bir şey olduğunu anlıyorum. Bankalardan teminat mektubu almak için bin takla atmaya gerek yok yani.

    Reply

Bir Cevap Yazın