Köy Tavuğu’ndan Köy Yumurtası

By | 16 Kasım 2016

Son zamanlarda bu konuya yani organik tavuk ve organik yumurta (köy tavuğu ve köy yumurtası) konularına iyice kafayı taktım. Yıllardır marketlerden aldığımız tavukların ve yumurtaların ne kadar sağlıksız olduğunu, ne kadar yapay olduğunu anlamamız için tabir yerindeyse bir duvara çarpmamız gerekiyor. Nedir bu duvar? Yani, köyümüze gidip de bir sabah kahvaltısında kümesteki tavukların yeni yumurtladığı yumurtalardan tereyağında pişmiş, buram buram yumurta kokan bir yumurta yememiz. Ancak o yumurtayı yiyip de tadını farkettikten sonra o ana kadar yediğimiz ismi yumurta olanların gerçek bir yumurta olmadıklarının farkına varabiliriz.

Aynı durum tavuklar için de geçerli. Hazır yemlerle beslenip, iki karış yerde 40-50 günde büyüyen tavukları yiye yiye gerçek tavuğu unuttuk ne yazık ki. Öylesine alıştık ki bu naylon tavuğa, neredeyse balık eti bile bu tavukların etinden daha sert olacak. Halbuki, hatırlıyorum da köydeki tavukların eti de basbayağı inek etleri gibi sert oluyordu. Tencerede epey bir piştikten sonra soframıza geliyordu.

organik-tavuk

Evet, ne yapıp edip bu yapay tavuklardan ve yapay yumurtalardan kurtulmalı. Açıkçası sağda solda organik tavuk, organik yumurta diye satılanların da gerçekten doğal olduğuna inanmıyorum. Seri üretimden geçen, tüketim zincirini tamamlama amaçlı satılan her ürünün bir şekilde doğallığını az veya çok kaybedeceğini düşünüyorum.

Sonuç… En güzeli dolaşıp köyleri biraz yumurtayla 1-2 tavuk almak. Bitince tekrar gitmeli.

En

Bir Cevap Yazın