Okul, Kırtasiye, Pritt, Fitalatlı Ürün Korkusu

By | 7 Eylül 2016

fitalatlı ürünlerOkulların açılmasıyla yeniden tatlı telaş ve koşuşturmaların içinde buluverdik kendimizi. Alışveriş kaygısı, yeni döneme adaptasyon kaygısı, yetişme kaygısı ev, iş, çocuk ve sosyal hayat dörtgeninde kendimi kaybetmeden bocalayacağım bir sürece gardımı alarak girmeye çalışıyorum.

Tabi okul alışverişi  ve bütçesi  belimi bükse de yılmadan bu sürece sağlam girmeye kararlıyım. Okul bütçesi dedim de herkesin bütçesi aynı eğitim sisteminde neden bu kadar farkediyor anlamıyorum. Dün küçük bir aparat almak için bir dükkana girdim tipik bir milyoncu furyasıyla oluşan mağazalardan diyelim. Herkes okul alışverişi yapma derdinde zor bela kasaya gittim. Ve kasada o gün yaşadığım en büyük şokunu yaşadım.

Kasada hesap ödemek için benden önce bekleyen iki çocuğu olan ve ikisine alışveriş yapan bir aile dikkatimi çekti aldıkları ürünler sayı olarak hayli fazlaydı tam bir okul alışverişi denebilir. Ve kasiyer 130 tl tuttuğunu söylüyor okul alışverişinin eşlerin ikisi de şaşkın şaşkın bakıyor ne kadar pahalı diye kendilerince haklı bir tepki veriyorlar. Onların şoku bana da şok yaşattı. Kendi yaptığımız okul alışverişinin 10 kat düşüğü .

Peki neden böyle oluyor. Aslında bir çok zararlı ürünün tercih etmelerinden kaynaklanıyor tabii bilinçli olarak değil imkan dahilinde hareket ediyor insanlar. Bana gelince de oğluma aldığım ürünlere uçan kaçan cinsten değil fiyatları uçan cinsten. Bende de böyle bir hazin durum var o da okulumuzun ve diğer özel okulların saçma uygulamaları . Okul paketi dahilinde bize herşeyi kendi belirledikleri fiyatlarla bize satmaya çalışmaları.

Yani bunun bir ayarı yok maalesef  fitalatsız okul çantası almak her çocuğun hakkı, zararlı maddeler içermeyen kırtasiye malzemesi almak her çocuğun hakkı yalnız bunun biraz uygun olması gerekiyor ki hepimiz çocuklarımıza alabilelim.

Hasılı yine masraf yine masraf canları sağolsun ve eğitimleri nitelikli olsun Eğitim Öğretim yılımız çocuklarımıza ve öğretmenlerimize kutlu olsun.

 

Bir Cevap Yazın