Sevda Kuşun Kanadında

By | 11 Eylül 2016

sevda-kusun-kanadindaBu yazımda da izlediğim bir diziye dair yorumda bulunacağım ancak bu tamamen sitemde sadece televizyon dünyasına dair yazacağım anlamına gelmesin. Sadece bazen gözüme ilişen kareleri yorumlamadan geçmemem gerekiyormuş diye düşünüyorum.

Dün akşam TRT ekranlarında yayınlanan “Sevda Kuşun Kanadında” dizisini beğendiniz mi bilmiyorum ama ben olmadığı kanaatini taşıyorum.

Dizi bilinmesi gereken ve çokça sorgulanması gereken bir dönemi anlatıyor. Lakin belki erken bir kanıdır ama anlatamadığını ve de anlatamayacağını düşünüyorum. Çünkü o dönemi anlatan her dizi gibi taraflı bir dizi.Şunu izlerken anlıyorsunuz “arkadaş hep sol cenah anlattı, dizi ve film  yaptı o döneme dair birazda biz anlatalım.” Evet bu duyguyu çok net aldım.Bu yanlış mı değil tabiiki. Zira Tv. dünyası yıllarca inkar edilemez derecede bütün yapıtlarıyla  başka cenaha hizmet etti. Hep bir taraf aydın, düşünür gösterildi geriye kalanlar boş kalabalık olarak gösterildi, ya da zulmeden ya da fikri beş para etmez ama savaşılması gereken birer düşman.   O yüzden bu hissedilen duyguyu bu tarz yapıtların yeni yapılıyor olmasının acemiliğine veriyor geçiyoruz. “Yedi Güzel Adam” dizisinde de bu mesaj vardı ama açık olmak gerekirse o daha kaliteli ve nitelikliydi bence. Mesela Yavuz BİNGÖL bu role hiç yakışmamış hatta bence Yavuz BİNGÖL sadece türkü söylesin. Özellikle bu dizideki gibi bir rol hiç olmamış kendisine bence.

Dizinin konusunu toparladım biraz ve anladığım kadarıyla aktarayım.

1968 yıllarında gençlik hareketinin Türkiye’de yaşanan boyutunu bir sevda öyküsü üzerine anlatan yeni bir dönem dizisidir. O dönemde egemen güçlerin farklı görüşteki gençlere nasıl baskı uyguladığını, huzursuzluk ortamı yaratılmasını istemeyen bir avuç insanın nasıl direniş gösterdiklerini anlatıyor. İlk olarak dizide 1968 ve 1972 yılları arasında yaşanılan olaylardan esinlenerek başlıyor ve hikaye bir imkansız aşk üzerinden ilerliyor…

Zaten bizim dizilerde aşk olmasa olmuyor. Oyuncularıdan genç kadro sağlam bence çoğunu başka dizilerden biliyor ve performanslarını beğeniyordum. Senaristi Burak AKSAK iyi işler çıkaran biri özellikle Leyla ile Mecnun’a bitiyordum. Absürt dizi kategorisinde o derece beğendiğim bir dizi daha olmamıştır.

Oyunculardan Tümay’ı canlandıran Deniz BAYSAL;  5 Nisan 1991 İzmir doğumlu oyuncu ailenin en küçük bireyi olarak dünyaya gelmiştir, anne ve babası boşanmıştır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde dış ticaret eğitimi almaktadır. Kayıp Şehir, Babalar ve Evlatlar, Aşk Ekmek ve Hayaller ve Kaçak Gelinler gibi dizilerde rol almıştır.

Murat ÜNALMIŞ yani Arif Karakteri ise  Nisan 1981 Kayseri doğumlu oyuncu Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Güneşi Gördüm filmiyle tanınmıştır. Ünalmış hobi olarak klarnet çalmayı öğrenmiştir. Atv’de yayınlanan Şöhret dizisinde Mert karakteri başrol oynamıştır. 2011 yılında Birce Akalay ile evlenmiş 2012 yılında boşanmıştır. Lale Devri, Yer Gök Aşk, İnadına Yaşamak gibi dizilerde rol almıştır. Gecenin Kanatları, Newyork’ta Beş Minare gibi filmlerde rol bulmuştur.

Neyse izleyip beraber yorumlayalım her iki tarafı da Yeşil Parkada mı buluşacaklar sonunda bakalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir