Şeyh Edebali Bunları Görseydi…

By | 22 Eylül 2016

Biraz önce medyada rastladığım bir haber üzerine aklıma ilk gelen tepki başlıktaki cümle oldu. Herhalde yüzlerine tükürürdü.

Tabii, şu noktayı da kaydedelim. Her şey haberlerde yazıldığı gibi mi, gerçekten birebir böyle mi olmuş? Üniversitenin de bir açıklaması vardır. Belki de yoktur… Bunlara da bakmak gerek. Ancak resimlerden görüldüğü kadarıyla olay tam bir işgüzarlık.

Buyrun haberin ayrıntıları.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan 150’inin üzerindeki çam ağacının kesilerek yerine oturma alanı yapılması büyük tepki topladı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektörlük binası önünde geniş bir yeşil alan vardı. Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş’ın talimatıyla bu alandaki 30 yıllık çam ağaçları kesildi. Yerine betondan oturma alanları yapıldı. Tatilden dönen öğrenciler ağaçların yerinde betonları görünce şok oldu.

seyh-edebali-agaclarYeni eğitim dönemine başlayan öğrenciler Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine geldiklerinde gördükleri manzara karşısından çok üzüldüklerini, adeta şok yaşadıklarını belirterek, “Üniversitemiz zaten sosyal etkinliklere kapalı bir üniversite. Burada yapabildiğimiz tek sosyal aktivite çimlere oturabilmekti. Kendimizi gerçekten üniversiteli hissettiren tek durum buydu. Okulun inşaatı zaten çok uzun yıllardır sürüyor. Yaz tatiline çıktığımızda böyle bir hayal kırıklığıyla karşılaşacağımızı hiç düşünmedik. Hatta aksine üniversitemiz güzelleşecek, yaşam alanımız olacak sandık. Fakat geldiğimizde tam anlamıyla şok olduk. Yılların ağaçlarını nasıl kestiler anlam veremiyoruz. Bilecik ili yeşilliği ile anılırken, üniversitemizde yeşil alanların böyle bir katliamla yok edilmesi bizi çok üzdü. Umuyoruz ki üniversitemiz sosyal aktivitelere fırsat vermeye başlayacaktır. Zaten elimizden başka bir şey gelmiyor maalesef. Yapmak istediğimiz zaman engelleniyoruz. Üniversitemiz Türkiye genelinde yapılan araştırmalar ile 130 üniversite arasından 128’nci sırada yenr alıyor. Bu şekilde devam edilirse 130’uncu oluruz” dediler.

Öte yandan, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş’a ulaşamadıklarını anlatan öğrenciler, rektör beyin kendisiyle değil danışmanlarıyla görüşülmesini istediğini iddia ettiler.

One thought on “Şeyh Edebali Bunları Görseydi…

  1. Ağaçlar

    Öğrencinin yorumu enteresan. Çimlere oturup üniversiteli hissetmek…

    Reply

Bir Cevap Yazın