Türkiyede Maldivler Vardı da Biz mi Korumadık!

By | 6 Ekim 2016

Evet, ülkemizin de bir Maldivler’i var ancak herşeyi olduğu gibi onu da korumuyoruz.
Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde, 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölü Salda Gölü‘ndeki çevre kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. İlçe merkezine 4.5 kilometre uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göl olan, yaklaşık 44 kilometrekare büyüklüğündeki Salda Gölü, beyaz kumsalı ve turkuaz su rengiyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılıyor.

Hiçbir koruma yok!

Salda Gölü’nün beyaz kumsallı alanlarına off-road araçlar da dahil hem il dışından ziyaretçiler hem de bölge halkının araçlarıyla giriş yapması, kumsal üzerinde ateş yakılması ve piknik gibi etkinlikler nedeniyle aşırı derecede çöp birikti. Bunlarla birlikte gölü besleyen tek su kaynağı olan Düden Çayı üzerinde DSİ’nin gölet projesi büyük endişe yaratıyor.

Galoşla yürünecek yer!

salda-goluÇevreci Patika grubunun kurucusu Nusret Yakışıklı, şunları söyledi: “Fotoğraflarda güzel olsa da Salda Gölü eski göl değil. Her geçen yıl darbe üstüne darbe alıyor. 10 kamyon çöp göl kenarındaki ağaçlık alanlara yayılmış. Geçtiğimiz günlerde gölü besleyen su kaynağının üzerine DSİ tarafından Salda göletinin temeli sessiz sedasız atıldı. Sosyal medyadan duyan, duymayan ve ipini koparanlar araçları ile off-roadcuların açtığı beyaz kumlar üzerine cirit atıyor, ateş, hatta kamyon tekerleri yakmışlar. Başka bir ülkede olsa galoşla bile yürünemeyecek kumlarda yürürken, ayak izlerimin bile o beyaz kumlara yakışmadığını hissettim.”

Trafiğe kapatılmalı!

Çevre örgütü Patika’nın kurucusu Nusret Yakışıklı, Salda Gölü’nün büyük tehlike altında olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ülkemizin ‘Phuket adası veya Maldivleri’ diyebileceğimiz güzellikteki Salda Gölü’nün beyaz kumsalı kararmasın. Milyonlarca yılda oluşmuş Salda beyazı araç ve insan trafiğine kapatılsın. Göl suyunda magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde çok faydalı. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katıyor. Doğal sit kararı bulunmasına rağmen Salda Gölü’nü besleyen tek kaynak olan Düden Çayı’na gölet yapılması kararı alınmıştır. Göletin yapılması durumunda, Salda Gölü’nün geleceği tehlike altına girecek, gölde bulunan endemik bitkilerin ve kuş türlerinin geleceği ve belki de maviliği grileşecek, göl karartılacaktır.”

Bir Cevap Yazın