Yürüyen Merdivenlerin Yanlarında Fırçalar Ne İşe Yarar

By | 22 Ekim 2016

Hergün kullandığımız yürüyen merdivenlerin yan taraflarındaki fırçaları merak etmeyen yoktur.

Yürüyen merdivenlerin yan tarafındaki fırçaların ne işe yaradığını biliyor musunuz? Hayır, genelde hepimizin yaptığı gibi ayakkabılarınızı fırçalayıp parlatmak için değil tabii.

İlk yürüyen merdivenlerde bu fırçalar bulunmuyordu. Fakat zamanla üreticiler basamaklar ile mekanizma arasında bulunan boşluğun problem yarattığını farketti. Bazen insanların uzun paçaları, etekleri ya da ayakkabı bağcıkları boşluklara sıkışıp hem mekanizmayı durduruyor hem de insanları zor durumlara düşürebiliyordu. Bazı durumlarda ise bu boşuklardan mekanizmanın içine düşen maddeler sorun çıkarabiliyordu.

1987 yılında Londra metrosunda çıkan yangına da bu durum sebep olmuştur. Yürüyen merdivenin alt kısmında biriken pislikler, yanan bir kibrit tarafından tutuşmuş ve 35 kişi yangında hayatını kaybetmişti. Elbette o dönemde Londra’da merdiven basamaklarının tahta olması da yangına katkıda bulunmuştu. Fakat asıl tetikleyici basamakların altındaki pisliklerdi.

yuruyen-merdivendeki-fircaYürüyen merdivenlerdeki fırçalar, bu temel işlevin yanında sürtünme sesiyle sizi köşelere fazla yaklaşmaktan da koruma görevi üstleniyor. Fakat bu fırçaların ayakkabı fırçalamak üzere tasarlanmadığını belirtmek gerek. Yani eğer hassas ayakkabılarınızı fırçalara fazla sürterseniz, onlara zarar verebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir