Açıköğretim Proje Ödevi Hazırlama

Ülkemizde hem az maliyet hem de okuma kolaylığı açısından açıköğretimi tercih edenlerdenim.

Okuduğum Bölümün Sosyoloji olması olaya ayrı bir güzellik ve kolaylık katıyor. Ancak bu kolaylığı bu yıl bozarak bize bir sürpriz yaptı o da,   proje ödevi hazırlama zahmetini getirmesi. Bu da beni biraz uğraştırdı şöyle ki; işimi gücümü bir tarafa bırakıp bu konuyu araştırmaya koyuldum. Bu benim ilk proje ödevimdi dolayısıyla çok düzgün olmalıydı. Ayrıca beni heyecanlandırdığını da itiraf edeyim. 

Proje ödevim konusu itibariyle en az 5 kitap okumamı gerektiriyordu. Çünkü göstereceğim kaynakların içeriğini sağlam bilmem gerekiyordu.  Ödevimin konusunu oluşturan her başlık ayrı ayrı irdelenmesi gereken bir konuydu.

Ödev konum Türkiye’de ki iç göçlerin neden ve sonuçları üzerine bir çalışmaydı. Baktığımızda göçlerin nedenleri  Eğitim, Ekonomi, Sağlık, İşsizlik gibi bel kemiği konulardan oluşuyor. Bu konuların ayrıntısı için yaptığım çalışmaların en başında YÖK’ün sayfasında bulunan tez yayınlarında çokça faydalandım.

En çok faydalandığım kaynakçalar şunlar oldu.

TEZCAN, M. (2009). Kentten köye göç. Erişim adresi: . [Erişim Tarihi: 27.01.2009].

FICHTER, Joseph, (1994). Sosyoloji Nedir?, Attila Kitabevi, 2. Baskı, Çeviren: Nilgün Çelebi, Ankara.

Ayrıca sınavlara hazırlanırken faydalandığım sitesi oldu. Geçmiş yıl sorularını çözdüğünüzde sorunun üzerine tıklandığında cevabı görebilmek gibi bir kolaylık sağlıyor. Çalışırken buradan faydalanmanızı öneririm.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: