Adım Adım Başarılı Bir Sigorta Acentesi Açmak

Bu akşam uzun uzun yazacağım, değerli vaktini ayırıp beni okuyanlara. Çünkü bugün yazacağım konuyla ilgili gerçekten deneyim, tecrübe ve bilgi sahibiyim. Bugün üzerinde duracağımız konu başarılı bir sigorta şirketi nasıl kurulur. Uzmanı olduğum alandır, sigorta şirketi açmak isteyenlere yol göstermesi temennimle.

Öncelikle sigortacı olmak için asla bankacılık ve sigorta gibi ilgili bölümlerin mezunu olmak gerekmez. Çünkü gerçekten bize okulda sigorta ile ilgili hiçbir şey öğretemediler. Ama iş alanlarının sınırlı olması, bankaların sınavlarla eleman alması nedeniyle önünüze sigorta acentesinde çalışmak gibi bir fırsat çıkarsa ve ilgili bölüm mezunuysanız başka alanlara kaymayın sakın bu fırsatı kaçırmayın derim. Başta çok zor gelebilir, yapamayacağınızı düşünebilirsiniz, alışmak zaman da alabilir ama alıştıktan sonra gerçekten çok eğlenceli bir alan. Sigortanın tarihini araştırın, sigorta aslında çok mantıklı ve gerçekten ihtiyaç duyulan bir alan. İlk amatör sigortacılık örnekleri çok eskilere dayanır. Gemi ile yük taşıma işlemleri sırasında zarar gören mallar için, batan ve hasar gören gemiler için ortaya çıkmış, bu işi yapan insanların bir araya gelerek oluşturdukları kumbara sistemidir. Günümüz halini alması çok uzun bir süreye yayılmıştır. Türkiye için sigorta geçmişi ise bugünkü halini alana kadar bin dereden su getirdi resmen. Müslüman kesim olmamızdan kaynaklı kaza ve kader inancı sigortacılığın gelişimini erteledi. Neyseki bugün sigortanın bulunduğu durum ne çok iyi nede çok kötü. Ama daha iyi olamaz mı elbette olabilir. Şimdi size başarılı bir sigorta şirketi kurmanın aşamalarını anlatacağım.

1)Önce Eleman Olmalısınız
Maalesef belli bir alt yapıya erişmeden başarılı bir sigorta şirketinin sahibi olamazsınız. Zaten yönetmelik kurallarına göre dört yıllık bankacılık ve sigorta mezunuysanız direk acente açabiliyorsunuz.

Eğer iki yıllık mezunuysanız iki yıl kanıtlanabilir staj yapmış olmalısınız. Bence dört yıllık mezun olsanız dahi iki yıl olmasa da belli bir süre staj yapmalısınız. Eleman olarak çalıştığınızda hiçbir şey bilmediğinizi varsayarsak sıfırdan bir çok bilgi öğreneceksiniz. İyi bir sigortacı olmak sadece ekran bilgisi öğrenmek değil, aynı zamanda teminatları da öğrenmektir. Bu sektörde hiç kimse bilgi paylaşmayı istemez. Ama siz bu işi yapmakta kararlıysanız bir süreliğine çaylak olup, gerekirse kahve taşıyarak, çay servisi yaparak bu işi kapmalısınız. Yanınızdaki her insandan bir şeyler öğrenmelisiniz. Sigorta branşları her alan için olduğundan öğrenecek çok şeyiniz var demektir.

Her alan için olduğundan demek trafik sigortasından tutun da hekim sorumluluk sigortasına kadar her alana hakim olmanız gerekir demek. Her zaman sigorta elemanı vasfiyla bu işe devam edeceksiniz sadece çalıştığınız Acentenin ağırlık verdiği branşlara bilmeniz yeterli. Fakat kendi işinizi kurmakta kararlıysanız her sigorta branşını araştırmalı ve bilmelisiniz. Öğrenmeye açık ve sürekli değişebilen bir yönetmeliğe bağlıyız. Kendinize en az bir yıl verin. Ve bu bir yıl içerisinde kendi müşteri portföyünüzü oluşturmaya çalışın. Korkmayın herşeyi öğreneceksiniz.

2) Cesaretinizi Toplayın Kararınızı Verin!

Bir şeyleri öğrenmeye başladığınızda, bu işi sevip sevmediğinize karar verin. Gerçekten insanlara sigortayı anlatmak çok zor. Bunu kesinlikle sevmeden yapamazsınız. Sigorta herkesin anladığını zannettiği ama aslında bu işin içinde olmadan anlayamayacağı bir alan.

• Düşük Sermayeler İle (2000-3000TL) Yatırım Yapmak Mümkün!-Sanal Parayla Ücretsiz Deneyin!-İlandır
Siz bu alanı hiç bilmeyen müşterilerinize ürün satmaya çalışacaksınız. Buda gerçekten ciddi bir sinir sistemine sahip olmayı gerektirir. Diyelim ki bir acentede işe başladınız. Zehir gibi birisisiniz ve yedinci ayınızda bir çok şey öğrendiniz. Acente olmak istiyorsunuz ama bunu şartları çok ağır. O zaman size bir haberim var, artık acente şubesi olabilirsiniz ve bunun şartları çok daha makul. Sigortacılar kestikleri poliçe üzerinden şirketin uygun gördüğü bir komisyon ile para kazanırlar. Yani her sigorta şirketinin her branşa ayrı oranlarda verdiği brüt prim üzerinden komisyon miktarı vardır.

Devlet ise bu komisyon miktarlarından %20 vergi alır. Diyelimki bir trafik sigortası yaptınız komisyonu 100 tl, eğer bir acente sahibi iseniz bu 100 tl’den size 80 tl kalır fakat bir acente şubesi iseniz sizde bu 100 tl eden 60 tl kalır. Fakat acente olmak için ekran aldığınız şirketlere teminat mektupları vererek, belli miktarlarda paralar ödersiniz. Ve piyasada köklü acentelerin 15’e yakın ekranı vardır. Diğer acentelerle rekabet edebilmeniz için sizin de en az 10 ekranınız olmalı.

Yani acente olmak için harcayacağınız para yerine şube olursanız daha fazla kazanmış olacaksınız. Hiç değilse 2 tane poliçe fazla keserek yine bu kaybı karşılayabilirsiniz. Bu konuları enine boyuna araştırıp şube mi olmak istiyorsunuz, acente mi buna karar vermelisiniz. Mesela ben şube oldum. Diyelim ki yedinci ayınızda buna karar verdiniz çalıştığınız işyerinden hemen ayrılmayın.

Çünkü bu kurulum süresi de yine uzun bir süre. Resmi olarak işlemleri başlatmadan önce nerede ofis açacaksınız, işletmenizin adı ne olacak, ekran alma işlemlerini hangi acente üzerinden yapacaksınız, kartlarınızın tasarımlarına, reklamlarınıza kadar bütün alt yapıyı düşünün derim. Yani çalıştığınız acenteyi bırakıp kendi acentenize ya da şubenize her şey hazır geçmelisiniz.

3) Ekranda mı daha iyisiniz, yoksa pazarlamada mı bunuda çözmelisiniz.

Ve emin olun tek başınıza yapabileceğiniz bir iş değil. Pazarlamaya çıksanız ofisi biri açmalı, ofiste kalsanız pazarlamaya biri çıkmalı yani buna göre yanınızda sevdiğiniz güvendiğiniz biri olmalı. Kendinize bir ofis açmak için maddi olanakları nereden sağlarsınız bu konuya değinmeyeceğim.

Daha önceki yazılarımızda kredi almak, ortaklıkla iş kurmak gibi durumlardan sıkça söz ettik. Bence sizin kadar heyecanlanıp bu işi yapmak isteyen biriyle ortak olmanız ileride kar paylaşımı açısından da en doğru karar olacaktır.

Süreçler imkansız gibi görünse de ben ofisimi açtıktan üç gün sonra 15 adet ekran aldım. Bu ekran aldım cümlesini açıklamak gerekirse her sigorta şirketinin acentesine verdiği bir sistem var. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazıyorsunuz ekrana giriş yapıyorsunuz.

Yani biz sigortacıların ekran dediği örneğin Anadolu Sigorta şirketinin sistemidir. Yani şu anda ben de 15 adet sigorta şirketinin ekranı var.

Hem de sadece şube olarak elde ettim bu kadar şirketi, herhangi bir ücret ödemedim. Size kendinize bir yıl süre tanımanızı söylemiştim. Sebebi şuydu ki bir yıl sonra kendi acentenizi veya şubenizi açtıktan sonra işe bir yıl biriktirdiğiniz müşterilerinizin yenilemeleri ile başlamanız.

Sigorta gerçekten eğlenceli bir alan. Bana eğlenceli olanın ne olduğunu sorarsanız işi yakaladıktan sonra o ekranlara girip ekranları yönetmek, verilen fiyatlara bakmak, sanki açık arttırma izliyormuşcasına bir şirketin verdiği fiyatın altına düşecek ya da çıkacak diğer şirketi beklemek, her şirketin sunduğu farklı teminatları araştırmak, okumak, müşteriye anlatmak, müşterilerin bilgilerine sahip olmak gerçekten benim için çok eğlenceli. Kendimi dünyayı ele geçirebilecekmiş gibi hissediyorum. Başarılı bir sigorta şirketi olmak için sıkça denediğim fakat yapamadığım bir ipucunu daha vermek isterim. Gününüzü planlamalı, gelir gider dengenizi iyi kurmalısınız.

Bu işi yapmak için büyük harcamalara, maliyetlere, çok güzel ofislere ihtiyacınız yok. Sadece müşteri hacminize güvenmeli, reklamınızı çok iyi yapmalı, mail listeleri hazırlamalı ve o listeleri doğru alanlara mail atarak kullanmalı, bunun neticesinde insanlarla ilişki kurmayı seven biri olmalısınız.

Adım Adım Başarılı Bir Sigorta Acentesi Açmak” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: