Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır

Aracı olan herkesin başına gelebilecek bir sorundur trafik kazaları. Neyse ki, kusursuz olduğunuz karşılıklı kazalarda karşı araca ait Trafik Sigortası sizin aracınızda oluşan maddi hasarı karşılıyor. Bu teminat kaleminde toplam ödeme bugün için 41 bin TL’yi buluyor.

Bununla birlikte pekçok kişinin bilmediği bir tazminatta araçta meydana gelen araç değer kaybının tazminine yönelik… Örneğin aracınızda 20 bin TL’lik bir hasar olsun. Aracınızı serviste tamir ettirdiniz. Karşı tarafın sigorta şirketi bu hasarı ödesin. Peki zararınız bu kadar mı? Değil tabii ki… Hasar sonrasında aracınızı satmak istediğinizde 20 bin TL’lik hasarı olan bir aracı sattığınız için aynı ayardaki diğer araçlara göre nispeten bir değer kaybı ortaya çıkacaktır. Değer kaybı tazminatı işte bu, arada oluşacak piyasa değerinin azalmasından dolayı ortaya çıkacak farkı ödeyen bir teminat.

Değer Kaybı tazminatı için özel bir sigortaya veya trafik sigortasında farklı bir işlem yapmanıza gerek yok. Standart bir trafik sigortasında bu teminat zaten mevcut.

Sizin yapmanız gereken değer kaybı hesaplamayla ilgili ayrıca bir başvuru yapmak. Başvurunuzu bireysel olarak yapabileceğiniz gibi, alanında uzman bir avukat/hukuk bürosu yoluyla da yapabilirsiniz. Tabii, burada üzerinde durulması gereken nokta “alanında uzman bir hukukçu” olması. Konuya hakim bir hukukçu gerekli tazminatı tam ve eksiksiz bir şekilde almanızda size yol gösterecektir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: