ATM Makinaları Nasıl Çalışır

Eğer bir makine, biz insanların  self servis çalışma kültürüne katkıda bulunuyorsa o da bir ATM Makinesidir.

İlk otomatik para çekme makinesi 1939 da New York’da hizmete girdi. Ancak yaygınlık kurması son 20-30 yılda olmuştur. ATM’lerin günümüze gelene kadar birçok ismi olmuştur. Nakit noktası, para makinesi, banka makinesi, otomatik vezne makinesi gibi. Tıpkı yer aldığı bankalardaki vezneler gibi, ATM’ler sizi tanır, limitinizi bilir, ona göre işlem yapar, yani güvenli bir sistemdir.

Peki ATM makinaları nasıl çalışır?

Otomatik para çekme makinesinin işi gerçekten zor. Önce kartı tanıyor, size ait olduğunu anlıyor sonra hesap bilgilerinizi buluyor, ardından istediğiniz işlemi gerçekleştiriyor. Son olarak da bütün bunları içerisinde bulunan parayı koruyarak gerçekleştiriyor. Önce bilgilerinizi kontrol ediyor. İçerisinde bulunan siyah bant artı ve eksi yüklenmiş bir minik mıknatıstır.Ve üzerinde 2 rakamlı bir kod barındırır. İlki kartın gerçekliğini onaylar, diğeri ise hesap no ve şifre karşılaştırması yapar. Tüm bilgiler onaylanınca banka sisteminden gerekli talimatı alır ve makine üzerindeki kasaya erişim sağlar. Kasanın içindeki tepsilerde her bir tepside ayrı ayrı olmak üzere, binlerce banknot bulunur.
Tepsilerden biri para yatırmalar için boş olur. Yatırdığınız para zarf içindeyse bir kutuya düşer ve yetkilinin sayımını bekler. Ancak bu sistem epey geçmişte kaldı. Günümüzde çoğu ATM’ye nakitler zarfsız yatırılır. Bunun bir artısı da bu tip sistemlerde ATM ler bir yandan para verirken diğer taraftan da yatırılan paralarla tekrar para vermeye hazır olur. Bu durumda yatırılan para ile kendisini de doldurmuş olur. Her banknot sensörler arasından geçerken mürekkep kalınlığı ve kağıt kalınlığını hesap ederek bir sorun olup olmadığını inceler. Her halükarda sorun varsa sensörler parayı yakalayıp iade eder.

Tüm işlemler sonunda sistemi işleten programı barındıran pc işlemleri kaydeder ve kartınızı geri verir.
ATM’ler 22 tonluk dış kuvvetlere dayanıklıdır. Hırsızlar içerdeki paraya ulaşşalar bile içerdeki koruyucu mürekkep patlayarak paraları kullanılmaz hale getirir. Tabi daha zeki hırsızlar ise paranın olduğu alana fiziksel zorlamayla ulaşmak yerine sahte kartlar veya diğer elektronik yollara başvururlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: