Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları Nedir

Gösterge İkaz İşaretleri, araçlarla ilgili olası sorunların çözümünde otomobil sahiplerine oldukça önemli ipuçları sağlamaktadır.
Araçlarınıza ait gösterge ikaz işaretlerinin anlamlarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Bazı gösterge ikaz işaretleri sizin aracınızla aynı anlamda olmayabilir veya yakın anlamda farklılıklar içerebilir. Aracınızda yanan gösterge ikaz işaretleriyle ilgili en doğru bilgilere otomobil servisinizden veya araçlar için hazırlanan resmi kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz.
Gösterge ikaz işaretleri anlamları:

“1.Ön sis lambası açık kalmış. Gerek yoksa kapatabilirsiniz.
2.Elektrik Kontrollü Direksiyon Sistemi Lambası (EPS) Normalde kontak anahtarını ON (II) konumuna aldığınızda bu lamba yanar ve motor çalıştıktan sonra söner. Bunun dışında herhangi bir zaman yanarsa, direksiyon sisteminde bir soruna işaret etmektedir. Böyle bir durumda aracı güvenli bir yerde durdurunuz ve motoru stop ediniz. Motoru tekrar çalıştırarak sistemi sıfırlayınız. Gösterge lambası hemen sönmez; kısa bir mesafe gittikten sonra sönmezse veya sürüş sırasında tekrar yanarsa kontrol için aracınızı servise götürünüz. Lamba yanarken EPS devre dışı olabilir, direksiyon sertleşir.
3.Arka sis lambası açık kalmış. Gerek yoksa kapatabilirsiniz.
4.Ön cam yıkama sıvı seviyesi ikaz lambası. Kontak anahtarı ON konumundayken yanar ve yaklaşık 4 saniye sonra söner. Bu lamba, yıkama sıvı seviyesi düşük olduğunda yanar. Bu lambanın yandığını gördüğünüzde, yıkama sıvısı ilave edin.
5.Bu uyarı lambası fren balatalarının aşınmış olduğunu belirtir. Yetkili servisine irtibata geçiniz.
6.Bazı arabalarda hız sabitleyici aktif olduğunda ışık yanar. Ayarlanan hızda sürüş yapılır. Işık yanıkken gaz pedalından ayağınızı çekince hız düşüyorsa yetkili servis başvurun.
7.Sağa sola dönüşlerde direksiyona bağlı kollardan verilen dönüş sinyalleridir. Zaten sinyal anında çıt çıt normal bir ses çıkar. Unutulduysa kapatın.
8.Aydınlık ve yağmur sensörü yağış esnasında ışığın kırılma ve yansımasını hesaplayarak kontrol ünitesine bildirir. Araca göre aktif edilmesi değişir. Arıza durumunda otomatik aktif olmaz servise gidilmesi gerekir.
9.Kış modu butonuna basıldığında aktif olur. Bu modu buzlu ve kaygan bir yolda yumuşak bir şekilde gitmek için kullanın. Normal durumda aynı butona basarak kapatabilirsiniz.
10.Mesaj uyarı lambası bazı mesajları desteklemek için yanar. Mesajın ciddiyetine göre kırmızı veya sarı olabilir ve mesajın nedeni düzeltilene kadar yanık kalır. Bazı mesajlara mesaj göstergesi ile birlikte sisteme özgü bir sembol eşlik eder.
11.Kızdırma Buji si Uyarı Lambası (Sadece dizel modellerde) Kontak anahtarını ON (II) konumuna aldığınızda, uyarı lambası birkaç saniye (soğuk havalarda ve yüksek irtifada birkaç saniye daha fazla) yanar. Motor soğukken, motoru çalıştırmadan önce uyarı lambasının sönmesini bekleyiniz. Aracınızda aşağıdaki belirtilerin herhangi biri görülmekteyse, yakıt sisteminin su sıcaklık sensöründe bir problem olabilir. Aracınızı bayinize kontrol ettiriniz. ● Dışarıdaki sıcaklık çok düşük olduğunda bu lamba normalden daha hızlı bir şekilde sönüyor. ● Motor zor çalışıyor.
12.Dış ortam sıcaklığı +4°C (39ºF) ve +0°C (32ºF) değerleri arasında olduğunda sarı renkte yanar. +0ºC (32ºF) altındaki sıcaklıklarda, uyarı lambası kırmızı renkte yanar.
13.Kontak anahtarı uyarı ışığı. Aracınız çalışırken bu uyarı ışığı yanarsa kontağı kapatmayın en kısa zamanda aracı çalışır vaziyette yetkili bir servise götürün.
14.Anahtar araçta değil uyarı ışığı. Bu uyarı sadece anahtarsız giriş sistemi ile donatılmış araçlar için geçerlidir. Motor çalışırken anahtar araçtan çıkarıldığında bu uyarı ışığı yanar.
15.Anahtar çipi pilinin düşük seviyede olduğunu belirtir. Pilin değiştirilmesi gerekiyor.
16.Takip mesafesi uyarı ışığı, takip mesafe ayarlandığında mesafe belirtilen aralıkları geçtiğinde aktif olur. Mesafeyi araçla ayarlamak gerekir.
17.Motorun çalışmaya başlaması için debriyaj pedalına basılması gerektiğini gösteren ışık.
18.Bu Işık otomatik vitesli araçlar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket edebilmesi için fren pedalına basmak gerektiği anlatılıyor.
19.Direksiyon kilidi uyarısı. Kırmızı renkli ışık ise aracı sürmeyin. Sarı renkli uyarı ise direksiyon kilit sisteminde arıza olduğu hemen servise gösterilmesi gerektiğini belirtir.
20.Uzun huzmeli farların açık olduğunu gösterir. Gereksizse söndürülmelidir.
21.Bu ışık yandığında hızınızı azaltın en yakın servise gidin. Bu sinyal ya gerçekten en az bir lastiğin basıncı düşerse ya da lastik basıncı kontrol sisteminde bir arıza varsa yanar. Lastiklerin herhangi birinde bir problem varsa ve serviste tümü kontrol edilip onarılıp araba çalıştırıldığında ışık yanmaya devam ederse lastik kontrol sistemi arızası vardır. Servise gidilmesi gerekir.
22.Kısa farlar, sinyaller veya stop lambalarının aktif olduğu ya da arızalı olduğu anlamına gelir. Bazı araçlarda plaka aydınlatma, römork aydınlatma gibi dış aydınlatma aktif olduğunda yanar.
23.Park Lambaları, fren lambaları, arka sis lambaları, sinyal lambaları, iç aydınlatma lambaları, plaka lambaları, gündüz sürüş farlarından herhangi biri arızalandığında bu uyarı ışığı yanar.
24.Dış fren ampulü arızalı olduğunda bu uyarı ışığı yanar. Tüm dış fren ampullerin çalışmasını kontrol edin. Gecikmeksizin ampulü değiştirin.
25.Dizel partikül filtresi göstergesi (Sadece Dizel Araçlar) Bu gösterge DPF içerisinde biriken kurum partikülleri belli bir miktara ulaştığında yanar. Kurum partikülleri, filtrenin tıkanmasını önlemek için rejenerasyon denilen bir işlem ile yakılmalıdır. Bu gösterge yandığında yol ve trafik durumu müsaade ettiği sürece, hızınızı yaklaşık 15 dakika için 50 km/h den daha fazlaya artırın. Bu gösterge kurum partikülleri belirli bir miktarın altına düşer düşmez söner.
26.Römork bağlanan araçlarda römorka elektrik vermek için bir bağlantı bulunur. Bu bağlantı kesildiğinde veya arızalandığında bu ışık yanar.
27.Hava süspansiyon uyarı ışığı. Bir sistem hatası oluştu ve aracın taşıma, denge ve yerden yükseklik durumları etkilenebilir. Yetkili bir tamirci sistemi kontrol edene kadar dikkatle ve yavaş yavaş sürün.
28.Şeritte tutma asistanı. Ön camdaki kamera ile şerit takip asistanı olası şerit sınır çizgilerini algılar. Araç dikkatsizce algılanan bir sınır çizgisine yaklaşırsa sistem sürücüyü düzeltilen direksiyon müdahalesi ile veya direksiyon titreşimi ile uyarır. Uyarı ışığı kırmızı ise, şerit tutma asistanını kullanmayın servise başvurun.
29.Katalitik konvertör uyarı ışığı. Tüm modern araçların egzoz sistemi içinde bir katalitik konvertör bulunabilir. Katalitik konvertörde arıza, aşırı ısınma veya hasar durumunda bu ışık yanar ve motor gücü azalır. Bazı araçlarda doğrudan 62 no’lu motor ışığı yanabilir. Yetkili bir servise başvurun.
30.Emniyet kemeri takılı değil ikaz ışığı. Bu ışıkla birlikte ikaz sesi de çıkar. Emniyet kemerini takmadan ikaz sesinin kesilmesini istiyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulayın: Kontak anahtarı ON konumundayken kilit dilini emniyet kemerinin kilit yuvasına sokun ve ardından çıkarın. Bu işlem 10 saniye içinde iki kez tekrarlanmalıdır.
31.Otomatik vitesli araçlarda aracınızı uygun bir yere parkedip tamamen durdurduktan sonra vitesi Park durumuna getirdiğinizde bu ışık yanar. Bunun dışında herhangi bir zamanda bu ışık yandığında fren sistemiyle ilgili bir sorun olduğu anlaşılır. Hemen yetkili servise başvurun.
32.Şarj sistemi ikaz lambası, akü boşalırken yanar. Kontak anahtarı, ON konumuna getirildiğinde yanmalıdır. Lamba, motor çalıştıktan sonra sönmelidir. Şarj sistemi kontrol lambası, şarj sisteminde bir sorun olduğunda yanar. • Şarj sistemi kontrol lambası yanmaya devam ederse aracınızı sürmeyin. Yetkili servise başvurun.
33.Park etme yardım sistemi ikaz lambası. Kontak anahtarı ON konumundayken yanar ve yaklaşık 4 saniye sonra söner. Sistemde bir hata olduğunu göstermek için yanar. Eğer park yardım sistemi ikaz lambası yanarsa, en kısa zamanda bir yetkili servise başvurunuz.
34.Servis arıza uyarı lambası. Kontak anahtarı ON konumundayken yanar ve yaklaşık 4 saniye sonra söner. Servis arıza uyarı lambası yanıp sönerse, aracınızda bakım gerektiren bir sorun var demektir. Lamba açıkken aracı sürdüğünüzde, emisyonsuz sisteme zarar verebilirsiniz. Aracınızı, tamir edilmesi için derhal en yakın yetkili servise başvurun.
35.Adaptif ışık sistemi uyarı ışığı. farlar otomatik dip olmaz. Kısa farlar hala elle çalışacaktır. Yetkili servisine irtibata geçiniz.
36.Far seviye kontrolü bildirim ışığı. Far seviye kontrol sisteminde bir arıza vardır. Yetkili servisine irtibata geçiniz.
37.Arka spoyler bildirim ışığı. Arka spoyler sisteminde bir arıza vardır. Yetkili servis ile irtibata geçiniz. 120 km / h aşmayın.
38.Cabrio çatı bildirim ışığı. Çatı açma veya kapama yapılırken bu lamba yanar. Tavan tamamen açık veya kapalı olduğunda lamba söner. Lamba sürekli yanıyorsa, tavanın tamamen açık veya kapalı olmadığı , ya da sistemde bir arıza olduğu anlamına gelir. Işık sürekli yanıyorsa tekrar tavanı açıp kapatın ışık yine yanıyorsa yetkili servise başvurun.
39.Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambası. Kontak anahtarı ON konumundayken birkaç kez yanıp söner Bu hava yastığınızın işlevsel olduğunu gösterir. Eğer uyarı ışığı yanıp sönüyor veya sürüş esnasında yanık kalıyorsa, bu hava yastığı sisteminde bir arızanın mevcut olduğunu gösterir. Hava yastığı sistemi ardından kapatılır ve herhangi bir kaza esnasında açılmayabilir. En kısa zamanda yetkili bir bayii tarafından sisteminizi kontrol ettirin.
40.Fren sistemi ikaz lambası, el frenini çektiğinizde yanar. El frenini indirdiğinizde, fren sistemi ikaz lambası söner. El frenini tamamen indirdiğinizde; fren sistemi ikaz lambası yanıyorsa, haznesindeki fren sıvısı seviyesi düşük olabilir ya da fren sisteminde bir arıza olabilir. En kısa zamanda uygun bir yere aracınızı park edin ve yetkili servisi çağırın.
41.Yakıt filtresindeki su seviyesi belirli bir seviyeyi aştığında, yakıt içindeki su uyarı lambası yanar. Bu durum oluştuğunda, derhal yakıt filtresindeki suyu boşaltın. Boşaltma çalışmasına başlamadan önce, bunun nasıl yapıldığını tam olarak bildiğinizden emin olun. Bunu güvenli bir biçimde yapacağınızdan emin değilseniz, en yakın yetkili servise başvurun.
42.Airbag sisteminin kapalı olduğunu belirten uyarı ışığıdır. Bazı arabalarda hava yastıkları kapatılabilmektedir.
43.Mekanik bir sorun ya da elektrik sistemi arızası anlamına gelmektedir. Bir servise başvurun.
44.Kısa farların açık olduğunu gösterir.
45.Hava filtresinin kirlendiğini ve değiştirilmesi gerektiğini belirtir.
46.ECO göstergesi, ekonomik olarak sürmenizi bilgilendiren bir sistemdir. Yakıt performansını iyileştirmenize yardım etmek için, ekonomik sürüş yaptığınızda görüntülenir. • ECO ON modunda ekonomik sürüş yaptığınız zaman, ECO göstergesi (yeşil) yanar.
47.İniş Kontrol Sistemi (DCS) aktif ve hazır değil uyarı lambası. Yeşil DCS lambası DCS’nin aktif olduğunun göstergesidir ve sarı DCS lambası DCS’nin hazır olmadığını gösterir ve uyarı lambasıdır. DCS hazır değil ve ikaz lambası yanıp söner veya yanarsa, bu sürtünme malzemesinin soğuması gerektiğini belirtir (aracınızı mümkün olduğunca uzun bir süre frenlemeden sürün). Yukarıda bahsedilen sıcaklık, aracın durumu ve çevre şartlarına (mevsim veya dış hava sıcaklığı) vs. bağlı olarak biraz değişebilir.
48.Motor soğutma sıvısı sıcaklık ikaz lambası. Kontak anahtarı ON konumundayken yanar ve yaklaşık 4 saniye sonra söner. Yanması, motor soğutma sıvısının aşırı ısınmış olduğunu gösterir. Aracınızı normal sürüş koşullarında çalıştırıyorsanız aracınızı kenara çekin ve durdurun. Motoru bir kaç dakika rölantide çalıştırın. Lamba sönmezse motoru durdurun ve mümkün olan en kısa süre içerisinde yetkili bir servise danışın.
49.ABS ikaz lambası, kontak anahtarı ON konumundayken kısa bir süre yanar. Bu sistemin kendini kontrol ettiği anlamına gelir. İkaz lambası yaklaşık olarak 4 saniye sonra sönmelidir. Aşağıda belirtilen durumlardan biri olduğunda; ABS ikaz lambasının onarımı için, yetkili servisinizle temasa geçiniz: • ABS ikaz lambası, kontak anahtarı ON konumundayken yanmazsa. • Yandıktan sonra sönmezse, • Sürüş sırasında yanarsa. Yetkili servisinize başvurun.
50.Yakıt filtresi su kapanı (dizel motorlar)uyarı lambası. Kontak açıldığında yanar ve birkaç saniye sonra söner. Sürüş esnasında yanarsa, yakıt filtresinde su tespit edildiğini belirtir. Bu ışık yakıt filtresinde biriken su miktarı belirli bir düzeye ulaştığına dair sizi uyarır. Normalde araç sürmek için oldukça güvenlidir, ancak en kısa sürede yakıt filtresinde biriken su boşaltılmalıdır. Araç sadece re-yakıtlı olması durumunda, derhal güvenli bir yere aracı hareket ettirmeden hemen motoru kapatın. Yakıt kontamine olmuş olabilir ve enjeksiyon sistemine zarar verebilir.
51.Açık kapı ikaz lambası. Kapı, açık veya tam olarak kapanmamış olduğunda yanar.
52.Motor kaputunun açık olduğunu gösteren uyarı ışığıdır. Kaput düzgün kapatıldığından emin olun.
53.Azalan Yakıt Uyarısı . Kontak anahtarı ON konumundayken yanar ve yaklaşık 4 saniye sonra söner. Düşük yakıt seviyesi ikaz lambası, yakıt deposunda yaklaşık olarak 7,8 litre yakıt kaldığında yanar. DİKKAT ! Aracınızı, yakıt deposu tamamen boşalana kadar çalıştırmayınız. Bu durum katalitik konvertörün zarar görmesine sebep olabilir.
54.Otomatik vites arıza uyarı ışığı. Bu lamba gösterge panelinde yandığında sürücü bilgi sisteminde görünen mesaja göre hareket edebilir. Bilgi sisteminde “”Fren pedalına basın ve bir dişli seçerek tekrar deneyin”” mesajı varsa belirtileni yapın, ışık yanmaya devam ederse yetkili servise başvurun. “”Sürüş tarzını adapte Lütfen””. “”Sürmeye devam edebilirsiniz.”” “”Geri vites mevcut değil””. “”Durunuz ve P seçiniz””. gibi mesajlarda da yetkili servise başvurun.
55.Hız sınırlayıcı olan araçlarda, araç hızının belirlenen limit aşıldığında ışık yanar.
56.Adaptif süspansiyon amortisörler uyarı ışığı. Bu ışık belirdiğinde yetkili servise başvurun.
57.Motor yağ basıncı ikaz lambası. Motor çalıştırılmadan önce kontak anahtarı açık olduğunda kısa bir süre yanar. İkaz lambası, motor çalıştıktan sonra sönmelidir. Motor yağ basıncı ikaz lambası sürüş sırasında yanarsa, motorun yağ basıncı çok düşmüş olabilir. Derhal motoru durdurun ve yağ seviyesini kontrol edin.
58.Ön cam buğu çözücüsünün aktif olduğunu gösteren lamba. Bu lamba yandığı halde ön cam buğu çözme işlemi olmazsa servise başvurulmalıdır.
59.Bagaj kapağının açık olduğunu belirten uyarı lambası. Bagaj kapağını kapatınız.
60.Elektronik Stabilite Programı (ESP) aktif ve İkaz lambası. ESP sistemi bir elektronik araç stabilite kontrol sistemi ve sürüş emniyeti suplemental sistemidir, bu da araç stabilitesini son derece dengesiz olan şartlarda, keskin viraj almalar veya hızlı şerit değiştirmeler gibi durumlarda dengelemek için tekerleklere veya motor torkuna fren uygulayarak, tehlikeli durumlardan kaçınmaya yardımcı olur. Kontak anahtarı ON konumundayken yanar ve yaklaşık 4 saniye sonra söner. Bu lamba ESP çalışırken yanar ve sistemde bir arıza olduğunu göstermek için yanar. Bu meydana gelirse, en kısa zamanda yetkili bir bayiye başvurunuz.
61.Yağmur sensörünün aktif olduğunu belirten lamba.
62.Egzoz sistemi kontrol lambası. Motoru çalıştırmadan önce kontak anahtarını ON konumuna getirdiğiniz kısa bir süre yanar. Kontrol lambası, motor çalıştıktan sonra sönmelidir. Kontrol lambası yanıp sönerse, aracınızda bakım gerektiren bir sorun var demektir. Egzoz sistemi kontrol lambası yanarken aracın kullanılması, emisyon kontrol sisteminin zarar görmesine sebep olabilir. Ayrıca yakıt ekonomisi ve aracın sürülebilirliği de olumsuz etkilenir. Aracınızı, tamir edilmesi için derhal en yakın yetkili servise başvurun.
63.Arka cam buğu çözme rezidansının aktif olduğunu belirten ışık.
64.Otomatik cam sileceğinin aktif olduğunu belirten ışık.”

Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları Nedir” için 2 yorum

  • 8 Ekim 2016 tarihinde, saat 16:03
    Permalink

    Neredeyse tüm gösterge ışıkları var burda. İyi çalışma yapmışsınız. Elnize sağlık.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: