LPG Subap Erimesi Sorunu

LPG ile yakıt maliyetini düşürüyoruz. İyi ve güzel… Ancak diğer taraftan pekçok araçta da er yada geç yaşanacak olan subap erimesi sorunu önümüze ciddi bir sorun olarak çıkıyor.

Subaplarda sorun olduğunu nasıl anlarız?

Motor soğukken aracı çalıştırıp paldır küldür yola çıktığınızda motorun veya aracın sarsıldığını görürsünüz. Motor devrinde göstergenin anlamsızca inip çıktığı görülür.

Motor veya akü arıza ışığı yanar. Araç motoru soğukken ilk köşeyi dönmek için yavaşladığınızda veya frene bastığınızda motor stop eder. Tekrar çalıştırınca çoğunlukla düzelir.

Tabi bu sorunların tek sebebi subap erimesi olmayabilir. Aslında herhangi bir araç ustası da diğer küçük alternetifleri inceleyip bir çözüm bulamazsa en son subaplara sıra getirmeli. Subap erimesi değilse, oksijen sensöründe, maf sensöründe, boğaz kelebeğinde de sorunlar olabilir. Eğer böyleyse bu güzel. Masrafsız şekilde problemi çözmüş olursunuz. Ancak sorun bunlardan kaynaklı değilse işte o zaman subaplara yoğunlaşmalı.

Subap değişimi dediğimiz işlem aslında sabit her ustanın her zaman aynı işlemleri yaptığı bir tamirat değil. Subaplardaki veya ilgili bağlantılardaki sorunun boyutuna göre basit temizlikler, tamiratlar veya birkaç parçanı değişmesiyle de sorun çözülebilir ya da sağında solunda altında üstünde ne varsa etkilenen parça hepsinin değişmesi de gerekebilir. Böyle bir işlemde cebinizden çıkacak masraf bugünün rakamıyla 1.500 TL ile 3.000 TL arasında olabilir. Tahminimce ne kadar çok parça değişirse değişsin, bu rakamın en az yarısı ustanın aldığı işçilik ücreti. Hatta bazı ustalar gidip sıfır parça almak yerine hurda veya çıkma parçaları sağdan soldan temin edip parça maliyetini iyice aşağı çekebiliyorlar.

Rakam az olsun, çok olsun önemli olan ustanın aracı net tanıması ve bütün değişimleri profesyonelce yapıp sonrasında da ince bir ayar yapması. Usta konusunda uzman olmadıktan sonra bir ton para ödemek de işe yaramıyor ne yazık ki?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: