Otomatik Vites SUZUKİ SX4 İnceleme ve Yorumlar

Herkesin hayalidir, en iyi otomobili en uygun fiyata alabilme. Bu hayali gerçekleştirme adına piyasaya çıkıp da şöyle bir fikir edineyim deyince insanın aklı iyice karışır. Çünkü herkes için iyi otomobil kavramı birbirinden farklıdır.

30 bin TL civarında alınabilecek şöyle güzel sağlam ve problemsiz bir araba nedir dendiğinde bazıları, 10-15 yaşlarında Honda, Volkswagen veya diğer çok tutulan markaları önerecektir. Ancak bazıları da 3-5 yaşa kadar 2010 model, 2011 model veya 2012 model civarında oldukça yeni biraz daha ikinci planda kalan otomobilleri tercihe derler.

Suzuki’de bana göre oldukça kaliteli bir araç olmasına rağmen ülkemizde yeterli bilinirliğe ulaşamamış bir marka. Bu zayıf bilinirlik sayesinde piyasada tutulan markalar arasında yer almıyor. Tabi, araçların iyi veya kötülüğünü piyasada tutmalarına göre değerlendirmek de oldukça yanlış.

Konumuza dönelim.

Suzuki SX4 inceleme aracı ortalama 3 aydır kullanıyorum.

İç Mekan:Bir önceki aracım boyut olarak daha küçük olsa da iç mekan olarak oldukça ferah bir tasarımda olduğundan yeni araçta da aynı ferahlığı gözetmek zorunda kaldım. Suzuki SX4 oldukça geniş ve yüksek bir mekan sunuyor kullanıcı ve yolculara. Tavan yüksekliği benim için olmazsa olmazlardan. İnternette bazı sitelerdeki yorumlarda arka koltuklarda oturan orta boy yolcukarın başlarının tavana değdiğinden bahsediliyor ancak, 180 boyunda bir yolcu 2011 model SX4’ün arka koltuğuna bindiğinde tavanla arasında epey bir boşuk kalıyor. Tavana değme diye birşey sözkonu değil.

Yol Tutuş:Araç lastikleri epey hırpalanmıştı. Değiştirince kendine geldi. Yol tutuşu oldukça sağlam bir araç Ancak çok kuvvetli rüzgarlarda aracın hem yerden yüksekliği, hem de tavanın yüksekliği nedeniyle bir etkilenme sözkonusu. Haa, memlekette hergün fırtına mı çıkıyor o da ayrı mesele. Bunun yanında oldukça atak ve seri bir araç. Normal binek otolara göre hantal bir görünümde olmasına rağmen ordan oraya zıp zıp seri bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Yakıt:Yakıt maliyeti araç ne olursa olsun önemli bir faktör. 30 bin liraya sağlam bir araç alma hayali kuranlar için benzin fiyatları önemli bir konu tabii. Kullandığım araç 1.6 motor. LPG takılmamış. Şehiriçi ve yoğun trafikte, yokuş aşağı-yukarı herügn dolaşıp durduğumdan ortalama 100 km’de 7,5 civarında dolaşıyor. Kış mevsiminin de etkisi vardır bunda. Gidişat LPG’yi gösteriyor gibi.

Tasarım:Araç ilk bakışta basbaya çirkin görünse de incelendiğinde, ayrıntılara bakıldığında harika bir tasarımının olduğu ve gitgide güzelleştiği ortada. Şahsen benim takıldığım tek nokta ön farların biçimsizliği. Bunun haricinde yan görünüş ve hele arkadaki geniş cam alanlar bir harika. Renk olarak bu araca koyu ağırlıklı, gri veya füme renkler çok yakışıyor. Bu arada aynı kasayı Fiat Sedici de kullanıyor ama yollarda sadece 1 tane gördüm. Hiç güzel değildi. 🙂

Bagaj:Bagajı pekala yeterli bir hacimde. En azında şimdilik, insanoğlunun senede 1 2 defa lazım olacak geniş bagaj ihtiyacı için gidip de sedan bir araç almasına anlam veremiyorum. Önceki aracım ve şu anki Suzuki SX4 de HB olmasına rağmen bagaj konusunda uzun yolculuklarda hiçbir eşyayı bırakma gereği duymadan yola çıktık. Ki şunu öğrendim, bagaj yerleştirmek bir sanattır.

Sonuç:Bu araç tavsiye edilir. SX4 Cross modelleri de bir tavsiye edilir. 2011 model 1.6 model otomatik vites 40-50 bin km civarında kazasız problemsiz bir SUZUKİ SX4 aracın şu sıralar ikinci el piyasası, 35-40 bin aralığında oynuyor. Siz siz olun hangi araç olursa olsun, motor şase plaka bilgileriyle etraflıca bir sorgulama yapmadan sadece yazılanlara ve söylenilenlere göre otomobil almayın.

 

 

Otomatik Vites SUZUKİ SX4 İnceleme ve Yorumlar” için 3 yorum

 • 18 Ocak 2016 tarihinde, saat 09:46
  Permalink

  Suzuki sx4 için güzel bir inceleme olmuş. Teknik ayrıntılara girmeden aracı ortalama bir kullanıcıya tanıtan bir yazı. Suzuki SX4 SCross modeli için de yorumlarını bekleriz.

  Yanıtla
 • 22 Eylül 2016 tarihinde, saat 17:33
  Permalink

  Suzuki sx4 hayalimdeki araç. Ancak ortalıkts çok göremşyorum. Tavsiye edermisiniz.

  Yanıtla
 • 26 Eylül 2016 tarihinde, saat 19:19
  Permalink

  Sx4ü çok güzrl özetlemişsiniz. Ancak olumsuz taraflarından hiç bahsetmemişsiniz.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: