Sultan Papağanı Hakkında Herşey

Pek çoğumuzun evinde bir evcil hayvan vardır. Akvaryum, kanarya, papağan, kedi, köpek… Bu yazımızda sizlere papağanların en özel cinslerinden olan sultan papağanı hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiğini aktaracağız.

En başta şunu bilmemizde fayda var, hayvan evcil de olsa vahşi de olsa kendi doğası insanların evleri değildir. Yani bizler evcil hayvanlara ne kadar da güzel bir ortam hazırlasak da bu onların normali değildir. Normal olanı bütün evcil hayvanların kendi doğalarında yaşamalarıdır.

Evcil hayvanlar, hele ki kafes kuşlarını bir oyuncak olarak düşünmeyin. Yani alırız, çocuklar oyalanır, sonra petshopa geri veririz şeklinde bir düşünce yanlış olur. Bütün evcil hayvanlar en az bizler kadar düzene, ilgiye, beslenmeye, oynamaya, dinlenmeye ve en önemlisi de bunun devamına ihtiyaç duyarlar. Bir evcil hayvanı evinizde beslemek için sahiplenmeniz demek, çok kritik zorunluluklar olmadığı müddetçe bu hayvanla beraber hayatınızı devam ettireceğiniz anlamına gelir.

Hangi Sultan Papağanı Almalı?

Sultan papağanlarını yeme düşmeden, kendi ayakları üzerinde durmadan annelerinden ayırmamak gerekir. Hatta hiç ayırmamak gerekir. Sahiplendiğiniz papağanın bulunduğu ortamda hangi papağanlarla bulunduğunu inceleyin. Erkek mi dişi mi alacaksınız buna da karar verin. Ancak birkaç aylıkken bu papağanların cinsini tahmin etmek zor olur. Yüzlerindeki kemik yapısı, kanatlarındaki alaca desenler bu konuda fikirler verir ama kesin doğru olamaz. Ahenkli ötüşe sahip sultan papağanının yüksek ihtimalle erkek olduğu söylenir.

Kafes Nasıl Olmalı

Sultan papağanı için en başta en az orta boy ve üzeri bir kafesiniz olmalı. Küçük veya yuvarlak kafesler papağanlar için uygun değildir. İçinde rahat gezebileceği, kanatlarını açtığında rahatça esneyeceği şekilde bir genişlik olmalı. Yata veya dikey olması çok önemli değil. Diğer taraftan kafes tellerinin yatay olması tırmanma açısından kolaylık sağlayacaktır. Zemini rahat temizleyebilmek için de tabii ki çekmeceli bir düzeni olmalı. Üstten rahat açılan kapakları olursa ve papağan dışarda olduğunda araya konumlandırabileceğiniz bir tünek olursa harika olur. En altta da mutlaka bir tül olmalı ki yem kabukları sağa sola dağılmadan biraz olsun ortalığı temiz tutabilelim.

Tünekler Nasıl Olmalı

Kafesin yükseklik ve genişliğine göre en az iki adet tünek güzel olur. Ahşap tünekler en güzeli. Tünekleri kafesin her yanına kolay ulaşacak şekilde konumlandırmalı. Mümkün olduğunca birbirleri üzerine getirmemeli ki, papağanınız üst tünekteyken dışkısı alt tüneğe gelmesin ve temiz kalsın.

Yemler, Gagataşı, Kumlar, Su

En az 2 ayrı yemlik olmalı ki, birinde standart yemi olsun diğerine de sindirimi kolaylaştırıcı kumu ekleyin. Evet papağanlarınız kumu sever. Ayrıca gagaları ve yine sindirimi kolaylaştırıcı etkisi olan gaga taşı ve kalamar kemiğini de kolayca kemirecekleri bir noktaya sabitleyin. Çekirdek belki de tüm papağanların hayır demeyeceği bir yiyecek. Aman dikkat akşama kadar çekirdekle beslemeyin. Günde birkaç tane yeterli. Suluğa günlük taze su eklemeli ve özellikle de  sebze meyveye alıştıramadığınız bir papağanınız varsa içine mutlaka meyvelerden birkaç damla suyunu ekleyin.

Oyuncaklar

Merdivenler, çıngıraklar, boncuklu ipler, salıncaklar kafesin uygun yerlerine eklenmeli. Aynalı oyuncakları tavsiye etmiyoruz. Hatta hiçbir zaman aynanın karşısına gelmeseler daha iyi.

Temizlik

Sultan papağanınızı yaz aylarında haftada bir, kış aylarında da en fazla 2 haftada bir banyo yaptırın. Ama nasıl? Papağanınızın suya alışması için epey bir uğraşmanız lazım. En kötüsü ve yapılmaması gerekeni, papağanı zorla yakalayıp suyun içine sokup kepeklerinden arındırmaya çalışmak. Bunu yapmadan, alışkın olduğu bir renge sahip leğen tabak veya farklı bir kaba biraz marul veya diğer yiyebileceği yeşilliklerden veya oyuncaklarından bırakıp içine girmesini bekleyebilirsiniz. Bekle bekle nereye kadar dedirtiyorsa size, bu sefer son alternatifi uygulayacaksınız ve bu sefer olacak. İçini güzelce temizlediğiniz camsil gibi suyu püskürten bir kabı su doldurup içine de 1-2 kaşık sirke atıp fısfıs yaparak yukardan aşağıya doğru yağmur altında bırakmak. Buna bile karşı çıkan papağanlar olacaktır. Ama diğer yöntemler işe yaramadıysa bunda ısrarcı olun. Sonunda pes edip kanatlarını güzelce açıp başıyla gagasıyla tüylerini temizlediğini göreceksiniz.

Yaşam Alanı

Bir kuşunuz varsa papağan da olsa, kanarya da olsa bu kuşun uçması gerekir. Uçabileceği bir alan yoksa evinizde kesinlikle kuşlardan uzak durun. Evinizin en az bir odasını veya bir balkonu papağanınızın uçma alanı olarak düşünüp o alandan vazgeçin. Papağanınız ömrünü bir kafesin içinde dört tel arasında geçirmek için doğmadı değil mi? Gündüz mümkün olduğunca devamlı dışarıda olmalı kafes kapağı açık olup istediğinde girip yemini yesin istediğinde uçsun. Akşamları ise uyuduğu alanın en azından loş bir ışıkla aydınlanmasını sağlayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: