Volkswagen Gösterge İkaz İşaretleri Tamamı

Volkswagen gösterge ikaz ışıkları marka aracınıza ait gösterge ikaz işaretlerinin anlamlarını aşağıda toplamaya çalıştık. Buradaki açıklamalar ön bilgi şeklinde olup, gösterge ikaz ekranındaki ışıkların yanması durumunda bir servise gitmenizi öneririz.

1 – Hava Yastığı Sistemi
2 – Römork dönüş sinyalleri
3 – Seyir kontrol sistemi*
4 – Arka sis lambası
5 – Kızdırma bujileri (dizel motor) veya motor arızası
6 – Elektronik immobilizer
7 – Dönüş Sinyalleri
8 – Soğutma suyu hararet / seviye göstergesi
9 – Fren aşınma ekranı
10 – Uzun farlar
11 – Yakıt ikazı
12 – Egzos emisyon ikaz lambası*
13 – Çekiş Kontrol Sistemi* veya Elektronik Denge Programı*
14 – Anti-blokaj fren sistemi (ABS)
15 – Fren Sistemi
16 – Alternatör Lambası
17 – Emiyet kemeri ikaz lambası*
18 – Motor yağ basıncı / seviye göstergesi
19 – Arka kapı (bagaj )açık ikaz göstergesi
20 – Ön cam yıkama suyu

1. Hava Yastığı İkaz Lambası

Kontak açıldığında bu uyarı lambası birkaç saniye süreyle yanar. Yolcu hava yastığı devre dışı bırakılan araçlarda ikaz lambası yaklaşık 12 saniye süreyle yanıp söner (Kitapçık 2.1 “Yolcu hava yasığının devre dışı bırakılması”)
Belirtilen süreden sonra ikaz lambası sönmezse veya seyir halindeyken yanmaya veya yanıp sönmeye başlarsa hava yastığı sisteminde bir arıza var demektir. Sistemin derhan bir Volkswagen satıcısı tarafından kontrol edilmesi gerekir.

2. Römork Dönüş Sinyalleri

Römork çekilirken sinyal kolu harekete geçirildiğinde “sinyal ikaz lambası” yine yanıp sönmeye başlar. Römork veya çekici araçta sinyal lambasının arızalanması halinde “sinyal lambası” yanmaz.

3. Seyir Kontrol Sistemi

Seyir kontrol sistemi açıldığı zaman uyarı lambaları yanar.

4. Arka Sis Lambaları

Arka sis lambası yakıldığında bu ikaz lambası yanar.

5. Kızdırma Bujileri

(sadece dizel motorlar için)
Motor soğuk iken kontak açıldığında bu ikaz lambası yanar.
İkaz lambası yanmıyorsa, kızdırma bujisi sisteminde bir arıza var demektir. Bu durumda uzman servise başvurunuz.
İkaz lambası söndüğü zaman motoru derhal çalıştırın.
Motor sıcakken kızdırma bujisi lambası yanmaz. Bu durumda motor hemen çalıştırılabilir.
Dizel motorların, araç hareket halindeyken motor yönetim sisteminde meydana gelen arızalar,ı yanıp sönen ikaz lambası ile gösterilir. Mümkün olan en kısa zamanda Volkswagen satıcısı tarafından kontrol edilmesi gerekir.

6. Elektronik İmmobilizer

Kontak anahtarı açıldığında araç anahtarında bulunan veriler otomatik olarak işenir. Bu işlem, ikaz lambasının yanmasıyla onaylanır.
Yetkisiz bir anahtar kullanıldığında ikaz lambası sürekli yanıp söner. Bu şekilde araç çalıştırılamaz.

7. Dönüş Sinyalleri

Seçilen dönüş yönüne göre sağ ve soldaki ok yanıp sönmeye başlar.Dönüş sinyali arızalandığında ikaz lambası iki kez hızla yanıp söner. (Römork çekilmediği durumlarda)

8. Soğutma Suyu Hararet / Seviye Göstergesi

İkaz lambası kontağın açılmasından bir kaç saniye süre ile yanar.
Lamba daha sonra kendiliğinden sönmez ceya seyir sırasında yanıp sönmeye başlarsa, soğutma suyunun ya harareti çok yüsek, yada seviyesi gerektiğinden düşük demektir. İave uyarı olarak 3 saniye süreile ses sinyali duyulur.
Aracu durdurun, motoru durdurun ve seviyeyi kontrol edin. Gerekiyorsa soğutma suyu ilave edin.

Önemli Uyarı

Motor bölümünden buhar veya soğutma suyu fışkırıyorsa, motor kapağını açmayınız – haşlanabilirsiniz! Buhar ve soğutma suyu çıkışı durana kadar bekleyiniz.
Elinizi vantilatöre değdirmeyin. Vantilatör kontak kapalı iken de aniden devreye girebilir.
Sıcak soğutma suyu ile yanmaktan korunmak için aşağıdaki noktalara dikkat ediniz:
– Soğutma suyu sıvı kabının kapağını açarken dikkatli olunuz! Sıcak motorda soğutma sıvısı basınç altındadır. Bu nedenler radyatör kapağını açmadan önce motorun soğumasını bekleyin.
– Soğutma suyu kapağını açarken, yüzünüzü, ellerini ve kollarınızı sıcak su kapağı veya buhardan korumak için büyük ve kalın bir bez ile kapatın.
Bu arada soğutma suyunun, sıcak egzoz veya motorun sıcak bölümlerine gelmemesine dikkat ediniz. Soğunma suyunun içinde bulunan antifriz parlayabilir.

Soğutma suyu seviyesi yeterliyse, sorun radyatör vantilatöründeki bir aksaklıktan ileri geliyor olabilir. Radyatör vantilatör sigortasını kontrol ediniz ve gerekiyorsa değiştiriniz.

Soğutma suyu seviyesinde ve vantilatör sigortasında bir sorun olmadı halde ikaz lambası sönmezse yola devam etmeyin – bir yetkili servisi arayın.
Arızanın yalnızca vantilatörden kaynaklanması halinde, soğutma suyu seviyesinin de yeterli olduğu ve hararet ikaz lambasının söndüğü düşünülerek – en yakın Volkswagen servisina kadar arabanızı kullanabilirsiniz. Bu arada oluşan hava akımını soğutma için en iyi biçimde kullanabilmek için, motoru rölantide çalıştırmayın ya da çok yavaş kullanmayın.

9. Fren Aşınma Ekranı

Ön frenler aşınma seviyesine geldiğinde uyarı lambası yanacaktır.
Derhal bir Volkswagen satıcısına başvurarak fren balatalarını kontrol ettiniz.
Fren aşınma monitörü sadece ön frenleri kontrol eder, arka frenlerin de kontrol edilmesini tavsiye ederiz.

10. Uzun Farlar

Uzun farlar (Ana huzme farları) yakıldığında veya far flaşörü (selektör) kullanıldığında bu ikaz lambası yanar.

11. Yakıt Seviyesi İkaz Lambası

Depoda yaklaşık 7/8 litre yakıt kaldığında ikaz lambası yanacaktır. Bir ikaz sinyali gönderilecektir ve kısa bir süre yol bilgisayarında Bitte Tanken yazısı gözükecektir.

12. Egsoz Emisyon İkaz Lambası

Benzinli motorların yönetim sisteminde seyir esnasında ortaya çıkan her türlü hata, yanıp sönen bir uyarı lambası ile gösterilir – Mümkün olan en kısa zamanda motor, bir Volkswagen satıcısı tarafından kontrol edilmelidir.

13. Çekiş Kontrol Sistemi

Kontak açıldığında ikaz lambası yanar ve 2 saniye sonra söner.
Araç hareket halindeyken sistem devrede olduğu zaman ikaz lambası yanıp söner.
Ünite kapatıldığında veya sistemde arıza varsa ikaz lambası sürekli yanar.
TCS, ABS ve EDL ile birlikte çalıştığından ABS arızası olduğunda da TCS ikaz lambası yanar.

14. ABS ve EDL* sistemlerini denetler.

Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS)*
İkaz lambası kontak açıldığında ve motor çalışmaya başladığında birkaç saniyelik bir süreiçin yanar. Otomatik yürütülen bir denetleme işlemi sona erdiğinde lamba söner.
ABS ikaz lambası kontak açıldığında yanmazsa ya da sönmezse veya seyir sırasında aniden yanarsa sistemde arıza var demektir.
ABS sistemindeki arıza aşağıdaki şekilde gösterilir.

ABS ikaz lambası yanıyorsa, araç ABS fren sistemi devreye girmeden normal fren ile çalışabilir. Yine de hemen bir Volkswagen servisine başvurunuz.
ABS ikaz lambası, normal fren ikaz lambası ile beraber yanıyorsa arıza sadece ABS sisteminde değil, normal fren sisteminde de var demektir. Fren özelliklerinde bir değişiklik beklenebilir.
15. Uyarı lambaları aşağıdaki durumlarda yanar:

El freni çekik olduğu zaman
Eğer araç 6 km/s’den daha yüksek bir hızla sürülürse bir uyarı sinyali sesi duyulacaktır.
Fren hidroliği çok düşük seviyede olduğu zaman.
Kontak açılmalıdır.
ABS* bulunan araçlkarda, ikaz lambası kontak açıldığıda veya motor çalıştırıldığında bir kaç saniye süre ile yanar. ABS* arızalandığı takdirde, fren sistem ikaz lambası ila birlikte yanar.

Uyarı
Eğer lambe, el freni bırakıldıktan sonra veya sürüş esnasında sönmüyorsa, fren hidrolik seviyesi çok düşüktür. Aracı durdurun, artık aracı kullanmayın ve uzman servisi arayın.
ABS ikaz lambası ile birlikte fren ikaz lambası da yanıyorsa, ABS düzenleyici fonksiyonu devre dışı olmuş olabilir. Fren yapıldığnda arka tekerlekler bloke olabilir. Bu durum aracın arka tarafının savrulmasına sebep olabilir.
En yakın Volkswagen servisine kadar dikkatle kullanın ve arızayı gidertin.

16. Kontak açıldığında ikaz lambası yanar.

Bu lamba motorun çalışmasından sonra sönmelidir.

Alternatör, uzun ömürlü ve dayanıklı bir yivli kayış tarafından tahrik edilmektedir.
İkaz lambası seyir sırasında yanarsa aracınızı durdurun, motoru durdurun ve yivli kayışı kontrol edin.
Eğer kayış gevşemişse veya kopuksa yola devam edilmez – soğutma suyu sıvı pompası çalışmaz. Kayış kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.
Yivli kayış gevşek veya kopuk olmadığı halde ikaz lambası yanıyorsa, normal şartlarda en yakın Volkswagen yetkili servisine kadar gidebilirsiniz.
Bu arada akü devamlı boşalacağı için kullanılması acil olmayan tüm elektrikli sistemleri kapatınız.

17. İkaz lambası, (bazı ülkelerdeki kanunlar gereğince) emniyet kemerinin bağlanmasını hatırlatmak için kontak açıldıktan sonra 6 saniye süreyle yanar.

Emniyet kemeri bağlanmamışsa, kontak açıldıktan sonra akustik ses ikazı verilir. Emniyet kemeri takıldıktan sonra veya 6 saniye sonra uyarı sinyali susar.

18. Kontak açıldığında fonksiyonel bir kontrol olarak motor yağı basıncı ve motor yağı seviyesi için ikaz lambası bir kaç saniye süreyle yanar.

Eğer ikaz lambası ayanr veya kırmızı veya sarı olarak yanıp sönerse mmotor yağ basıncı çok düşük demektir. Motor yağ seviyesi göstergesinde bir arıza varsa bu lamba yine yanacaktır.

Yanar veya kırmızı yanıp söner
(motor yağı basıncı çok düşük)
Sürüş esnasında eğer ikaz lambası yanar veya naıp sönerse – 1500 rpm üstünde motor hızında iken ek bir uyarı olarak akustik bir sinyal sesi 3 defa duyulur.
Durunuz, motoru durdurunuz! Yağ seviyesini kontrol ediniz. Gerekirse yağ ilave ediniz.
Yağ seviyesi normal olduğu halde lamba yanıp sönüyorsa yola devam etmeyiniz. Motoru bışta dahi çalıştırmayın, hemen yetkili bir servis tarafından yardım alınız.
Seyir esnasında motor, rölanti devrinden daha düşük bir devirde çalıştırılacak olursa, yağ ikaz lambası yanabilir. Hızlanarak veya vites küçülterek motor devrini arttırın.

Sarı yanar
(motor yağı seviyesi çok düşük)
Eğer ikaz lambası sarı yanarsa motor yağ seviyesi çok düşüktür. Aracı durdurunuz ve motor yağı doldurunuz.
Motor kaputu açık olduğu zaman yağ seviye ikazı duracaktır. Eğer hiç yağ konmazsa yaklaşık 100 km sonra uyarı tekrar gözükecektir.

Sarı yanıp söner
(Motor yağ seviyesi ölçüm aygıtı arızalı)
Eğer motor yağ seviyesi ölçüm aygıtı arızalı ise ikaz lambası yanıp sönmeye başlatacak ve akustik vir sinyal sesi duyulacaktır.
Ayrıca kısa bir süre ekranda bir uyarı görülecektir. Mümkün olan en kısa sürede bir Volkswagen satıcısı tarafından kontrol edilmelidir.
Yağ seviyesi, tercihen benzin alınırken, aruza uyarısı ile motor kontrolü arasındaki süre içinde düzenli olarak kontrol edilmelidir.

19. Eğer arka kapı (bagaj) açıksa kontak açıldığunda uyarı lambası yanacaktır.

Bu lamba sadece arka kapı, uygun bir şekilde kapatıldığında söner.

20. İkaz lambası yandığında sileceklerin haznede bulunan suyunun seviyesi azalmıştır.

Cam sileceklerinin ve farların temizleme sistemleri doldurulmalıdır.

Volkswagen Gösterge İkaz İşaretleri Tamamı” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: